Back

Анна Лаєвська: Зараз варто завершувати проєкти високого етапу готовності

Видання Property Times вирішило дослідити поточну ситуацію на ринку первинної нерухомості та окреслити можливі ризики для забудовників, зібравши думки експертів, серед яких Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд». 

Як зазначається в матеріалі, на тлі зростаючої собівартості будівництва, яка за різними даними, вже підвищилася на 20% від довоєнного показника, перед забудовниками постала задача — розробити механізми, які допоможуть нівелювати ризик недобудов й виконати взяті зобов’язання. Підходи до вирішення проблеми у кожного забудовника свої, дехто робить ставку на власний запас міцності, дехто змінює пріоритетність в будівництві, а дехто використовує спеціальні антикризові інструменти.

«Поточну ситуацію можна порівняти з кризою 2008 року. Тоді ціни на ринку нерухомості, простимульовані іпотечним кредитуванням, були надвисокими. Значною була й вартість будівельних матеріалів та вартість робіт підрядних організацій. Однак коли настала криза та впав попит — обвалились й розцінки, а відтак, собівартість будівництва значно зменшилась. Таким чином виникла ситуація, коли одні забудовники будували в умовах високої собівартості, а інші, які зайшли на ринок дещо пізніше, будували за значно меншою собівартістю. Однак усі вони зрештою продавали на одному ринку. Ті, для кого собівартість будівництва була значно меншою, могли знижувати вартість квадратних метрів, щоб стимулювати попит. Ті, хто будував ще за високих цін — ні. Як результат, багато з таких забудовників зазнали банкрутства, оскільки ринкова вартість нерухомості була низькою та не могла покрити їх витрати», — зауважила Анна Лаєвська.

В компанії «Інтергал-Буд» для запобіганням ризику чітко розставили пріоритети, за якими буде відбуватись поновлення робіт на поточних об'єктах. «Зокрема, зараз варто завершувати проєкти високого етапу готовності. Нові ж за можливості не розпочинати, допоки не стабілізується ситуація, не знизиться собівартість та не поновиться попит, який наразі майже відсутній через війну», — прокоментувала комерційна директорка.

Окреме питання, яке було висвітлено у публікації, — ризик недобудов. «Якщо мова йде про великих гравців ринку, а проєкти вже на високих етапах готовності — такі ризики практично відсутні. Зокрема, компанія «Інтергал-Буд» нещодавно оголосила, що поновлює роботу на частині будмайданчиків у Києві. Це в першу чергу будинки, які майже завершено. Тож навіть значне зростання собівартості будівництва, яке ми зараз спостерігаємо, не спричинить для нас жодних труднощів, — додала Анна Лаєвська. — Найбільші ризики матимуть ті компанії, які почнуть будувати нові об'єкти в поточних умовах. Після стабілізації ситуації собівартість будівництва невпинно знижуватиметься, як і ціни на нерухомість. Конкурувати на ринку буде складніше, адже при схожих характеристиках об’єкта ключовим фактором вибору для споживача є ціна. Ті, хто зможе цю ціну знизити без відчутних фінансових втрат, залучить більше коштів від інвесторів, відтак, матиме більше ресурсу для успішного завершення усіх своїх проєктів».  

Повна версія тексту доступна за посиланням

Other publications