Антикризові фінансові інструменти для покупців первинної нерухомості. Основні тези

  • 29/04/2020

28 квітня відбулась зум-конференція «Антикризові фінансові інструменти для покупців первинної нерухомості». Ділимось головними тезами, які прозвучали із вуст експертів. 

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики "Інтергал-Буд"

1. У покупців квартир в новобудові є 3 варіанти для купівлі житла - 100% оплата, розтермінування та іпотечна партнерська програма.

- При 100% оплаті, як правило, забудовник пропонує систему знижок дисконтів, щоб заохотити клієнта.

- Партнерські програми з банками найбільш тривалі - до 20 років, там фіксована відсоткова ставка і окремі умови. Ми працюємо з «Укргазбанком» і банком «Глобус». Вони пропонують нашим клієнтам умови зі зниженою ставкою від 5,9%.

- Програми розтермінування бувають різних типів - це або на період до введення будинку в експлуатацію, або до 3-5 років із можливістю жити в квартирі і продовжувати виплачувати у зручному темпі.

2. Загалом у нас є 5 видів розтермінування терміном від 3 місяців до 5 років. У нас є прив’язка до курсу долара, сума фіксується в договорі. Враховуючи курсові коливання, ми пропонуємо нашим клієнтам антикризові умови погашення за фіксованим курсом. Наприклад, на період карантину ми зафіксували курс на рівні 25,5 грн.

3. Розтермінування на 3 місяців - найбільш улюблений продукт наших покупців. При цих умовах ми пропонуємо ті ж умови, що й при 100% оплаті. Це ті самі додаткові знижки, можливість фіксації курсу тощо.

4. Розтермінування до 6 місяців пропонує покупцю базову вартість без націнок, здорожчання квадратного метру. У зв’язку з карантином наші покупці збільшують термін з 6 місяців до 1 року. У цьому випадку здорожчання квадратного метра становить приблизно $30-40, це всього 3-5% від базової. На рік цей показник несуттєвий.

5. Розтермінування до 3 років - націнка на базову вартість становить $80-100, що є десь 8-10%. Враховуючи термін - 3 роки або 36 місяців, здорожчання до 10% доволі вигідне, адже вартість готової квартири зросте більше, ніж на 10%. У середньому це 20-30% до вартості кв.м на етапі котловану.

6. Найтриваліше розтермінування - до 5 років із мінімізацією місячних платежів. Здорожчання в такому випадку становить $100-150 на кв.м або 12-15% на всю вартість квартири.

7. Компанія Інтергал-Буд - це фінансово незалежний забудовник, який може завдяки своїм внутрішнім ресурсам реагувати на запити покупця і формувати затребувані фінансові інструменти купівлі квартири. Ми є одними з небагатьох гравців на ринку нерухомості, хто пропонує розтермінування до 5 років, можемо собі це дозволити

Катерина Личана, керівник управління по роботі з партнерами ПАТ "КБ ГЛОБУС

1. Банк Глобус активно кредитує покупців квартир в новобудовах і має низку партнерських спеціальних програм. Видаємо позику до 2,5 млн до 20 років із відсотковою ставкою від 5,9% у гривні із мінімальним першим внеском від 20%. На період карантину ми не зупинили роботу із забудовниками. Єдине - вимоги щодо першого внеску зросли до 40%.

2. Є програма з девелоперами, зокрема з «Інтергал-Буд», за якою можливий перехід з розтермінування на банківське кредитування. Тобто людина може взяти позику, щоб покрити розтермінування по квартирі. Для цього їй потрібно вже підтвердити 40% сплаченої вартості житла. У такому разі клієнт отримує потрібну суму під 11,9% річних на 1 рік.

Володимир Чорненький, директор з розвитку роздрібного бізнесу АТ "ПРАВЕКС БАНК"

1. У Правекс Банку є дві програми, які можна використати для купівлі житла. Перша пов’язана безпосередньо із іпотекою. Це кредити на придбання готового житла, зокрема у нових, введених в експлуатацію комплексах. Кредит до 4 млн грн терміном до 20 років. Заставою буде ця квартира, що купується. Наприкінці березня ми запропонували іпотеку під 10% річних.

Друга програма – з першим внеском від 30%, ставка 14% 5 років, з 6 року буде також плаваюча ставка.

2. Відсоткова ставка в 10% річних може стати реальним драйвером ринку. Це реальна можливість збільшити кількість покупців і тим самим стимулювати будівельну галузь.  Для прикладу: при сумі кредиту в 1 млн грн платіж у місяць 9 700 грн (тіло кредиту + відсотки), а необхідний офіційний дохід позичальника (для сім’ї з 3 осіб) - 21 273 грн.