Компанія "Інтергал-Буд" запускає пілотний проект реновації старого житла в Києві

  • 01/04/2019

Про те, чому забудовник зайнявся розселенням мешканців старого житла, які умови пропонують "переселенцям" і що з цього вийде - в інтерв'ю для порталу пошуку нерухомості Adress.ua розповіла Анна Лаєвська, комерційний директор будівельної компанії "Інтергал-Буд": https://address.ua/soobshestvo/obzory/led-tronulsya-v-kieve-zapuschen-pilotnyij-proekt-renovatsii-starogo-zhil-ya-9103/

Address.ua: Анна, «Інтергал-Буд» єдина компанія в Києві, яка бере участь у програмі реконструкції старого житлового фонду? Чому саме ви вирішили стати першопрохідцями?

- Давайте почнемо з того, що конкретної програми по реконструкції старого житлового фонду в Україні немає. Є закон 2006 року «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», але він реально не працює.

У 2017 р Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства заявило про підготовку нового законопроекту, і його поки теж немає. Тому реконструкцію застарілого житлофонду стримують неврегульовані питання в законодавстві.

Чому ми стали першопрохідцями? Напевно, тому що компанія розуміє рівень своєї соціальної відповідальності, а вона не в посаджених трьох соснах біля нового житлового комплексу, а в ставленні до людей, у даному випадку, в прагненні поліпшити їхні житлові умови. Ми детально вивчили майданчик, на якому плануємо будувати проект, проаналізували стан сусідніх житлових будинків, схилу і після цього виступили з ініціативою розселення житлового фонду, який знаходиться поруч із ділянкою будівництва. Люди не повинні жити в комунальних квартирах, де в кімнаті на 18 кв.м. 4-8 людей, всього одна душова й один туалет на поверх.

Address.ua: Ви почали з будинків по вул. Макарівська. Чому саме ці будинки? Куди ви переселяєте мешканців? Що буде на місці цих будинків? Це буде реконструкція, або будинки підуть під знесення, а на їх місці будуть збудовані нові?

- Будинки по вулиці Макарівська, 1 і Академіка Ромаданова, 19а Шевченківського району знаходяться в передаварійному стані і мають ненормативний крен.

Наш будівельна дільниця знаходиться в безпосередній близькості від цих будинків. Це дає нам можливість не зносити будинки, а спочатку розселити мешканців, надавши їм готові квартири в житлових комплексах компанії «Інтергал-Буд».

Саме тому ми готуємося до розселення жителів трьох будинків на 240 квартир будівлі 50-60-х років і будівництва нового житлового комплексу комфорт-класу «Київська Швейцарія» на 90 тис. кв. м. За умови знесення будинків компанія зможе добудувати ще близько 30-35 тис. кв. м житла.

Address.ua: Як відбувається процес переселення та за яким алгоритмом? Як ви плануєте працювати з запереченнями: я хочу квартиру виключно на 7 поверсі; хочу, щоби вікна були на північ / південь і т.д.?

- Коефіцієнт обміну старих квартир на нові складе 1,1-1,2. При цьому в разі, коли площа квартир буде дуже маленькою (наприклад, в гуртожитку по вул. Макарівська, 1), ми надамо більший коефіцієнт. Зокрема, в нових квартирах у власників таких квартир з'явиться на 20-30% більше площі.

При цьому, компанія буде надавати банківську гарантію, аби додатково підкріпити виконання зобов'язань перед жителями. Спочатку ми будемо укладати попередні договори про обмін, пізніше - основні (договори про обмін).

Ключовий момент - переселення мешканців буде проходити до уже готових побудованих квартир у комплексах «Інтергал-Буд» або до частини квартир нового ЖК по вул. Макарівська (в разі, якщо мешканців не влаштують варіанти, які зараз в наявності у забудовника).

У першому будинку компанія запроектує квартири з плануванням, які відсутні в інших ЖК забудовника, щоби забезпечити відселення частини жителів з невеликими квартирами.

На жаль, у нас не завжди є формат квартир, який ми повинні надати жителям цих будинків. Наприклад, у нас немає квартир формату "смарт", але ми готові перепроектувати другу секцію першого будинку для того, щоби задовольнити потреби всіх мешканців.

Після отримання згоди всіх мешканців, ми плануємо розселити їх до нових секцій, які будуть побудовані в рамках нашої земельної ділянки і в подальшому виконати знесення старих будівель, які розміщені поруч із нашою територією.

Address.ua: Є плани, які будинки будуть наступними?

- Як Ви правильно зауважили на початку інтерв'ю, це перший проект не тільки для нашої компанії, але і для Києва в цілому. Тому в наших планах поки успішно завершити розселення цих будинків і надати жителям Макарівської нові квартири, а місту - оновлений і облаштований мікрорайон.

Address.ua: Діалог з мешканцями. Як ви домовляєтеся з мешканцями, щоб отримати 100% або ж за новим законом 75% згоди. Адже квартири в нових будинках йдуть без ремонту, і людям потрібно буде ще витратити чималу суму на ремонт. Визначення локації нових квартир, які ви пропонуєте для переселення, як відбувається?

- Діалог з мешканцями ми почали ще на стадії підготовки проекту нового житлового комплексу. І ми розуміємо їх занепокоєння і деяку недовіру. Адже їм колись вже обіцяли розселення і нові квартири. Вже було проведено кілька зустрічей із представниками компанії і мешканцями, зараз активно йде процес збору підписів за розселення і підбір нових квартир для мешканців.

Ще раз зверну вашу увагу, ми не зносимо будинки, розселяючи мешканців у тимчасове житло, як-то передбачає закон. Ми, по суті, міняємо старі квадрати на нові квартири з ремонтом у наших житлових комплексах. Нагадаю, що компанія «Інтергал-Буд» будує і продає квартири з ремонтом "під ключ" від забудовника, тому жителі Макарівської не витрачатимуть багато часу і грошей на ремонт - вони переїдуть вже до готового житла, де буде і сантехніка, і вбудовані меблі на кухні.

Address.ua: Реновація старого житла тягне за собою і реновацію соціальної інфраструктури. Чи є міркування, як можна оновити соціальну інфраструктуру (школи, дитячі садки) в перспективі - поліклініки. Це досить масштабний обсяг робіт. Хто повинен взяти на себе цю відповідальність - забудовник або міська адміністрація?

- Реалізація проекту почнеться з будівництва підпірних стін протяжністю близько 800 м, щоби стабілізувати схили і забезпечити в майбутньому безпечне функціонування комплексу і сусідніх будинків.

У рамках проекту компанія також розширить і відремонтує діючу дорогу по вул. Макарівська і дорогу, яка з'єднувала цю місцевість із Подільським спуском.

Тобто, буде забезпечена друга транспортна магістраль, яка дозволить з'єднати цей район з іншою частиною міста. Також повністю будуть відремонтовані і модернізовані інженерні мережі, що дозволить не тільки забезпечити комунікаціями новий ЖК, але і перепідключити діючі будівлі до нових інженерних мереж. Крім того, ми взяли на себе відповідальність побудувати в рамках комплексу два дитячих садки: один - замість існуючого, другий - додатковий на більш ніж 100 дітей.

Address.ua: Який інтерес у самого забудовника?

- Інтерес компанії-забудовника тут досить прозорий: розселення мешканців дозволяє нам поліпшити оточення і підвищити привабливість проекту «Київська Швейцарія», виконувати будівельні роботи без конфлікту і війни з місцевими жителями, які побоюються за стан своїх будинків. Більш того, ми отримуємо можливість використовувати землю під старими будинками і таким чином, крім вже запланованого обсягу, побудувати ще близько 30-35 тис. м2 нового житла в цьому мікрорайоні. Звичайно, можна було піти за індійським принципом і відгородитися від зовнішнього світу величезним парканом, але ми пішли іншим шляхом. Ми не можемо залишити людей в будинках на Макарівській жити в тих умовах, в яких вони зараз. А програма розселення можлива тільки при взаємодії приватного бізнесу, самих мешканців і місцевих органів влади.