Після декількох років падіння український будівельний ринок пожвавився і показав зростання

  • 24/02/2017

Ринок будівництва житла відштовхнувся від дна і готовий встановити перший після 2008 року рекорд – у 2017 році будівельники обіцяють тільки в Києві здати понад 3 млн кв. м. За даними Держстату, це в два рази більше, ніж за три останні роки.

Найбільша активність будівельників спостерігається в столичному регіоні. Вперше за багато років в лідери вирвалася Київська область. У минулому році тут було введено в експлуатацію понад 2 млн квадратних метрів житла. Київ з 1,3 млн квадратних метрів опустився на друге місце. На третьому місці опинився Львів з показником 895 тис. кв. м.

Чому Київ в лідерах – зрозуміло. Будівництво йде тому, що є попит. Адже придбати квартиру в столиці хочуть дуже багато співвітчизників при грошах з різних куточків країни. Крім того, через триваючу війну на Донбасі столичний регіон поповнився великою кількістю переселенців. І саме вони, як вважають аналітики, вносять свою лепту в активність ринку.

Але є ще дуже важлива причина для будівельного буму - в Київській області набагато простіше отримати ділянку під забудову, менше можливих соціальних ризиків і мороки з умовами та обмеженнями, що характерно для багатомільйонного міста. За третє місце кілька років поспіль борються відразу два обласних центри - Львів та Одеса (поки перемагає Львів). Причиною цього є також високий попит через привабливість цих міст для життя. Вони, як і Київ, - ділові і культурні центри України.

Чий внесок більше

Про збільшення темпів будівництва свідчить кількість виданих дозвільних документів. За даними Національного банку, тільки в першому півріччі 2016 року в Україні було видано 685 дозволів на будівництво багатоквартирних будинків, що на 54% більше, ніж за аналогічний період 2015 року (інформація за підсумками 2016 року поки не оприлюднена).

У 2017 році компанія «Інтергал-Буд» планує ввести в експлуатацію близько 250 тис. кв. м житлової нерухомості. Отже, вже зараз можна сміливо сказати, що цей рік стане проривом, тому що буде завершено велику кількість проектів, розпочатих у попередні роки, а планований до здачі обсяг площ претендує на рекорд.

Надія на попит

Забудовники активізувалися, роблячи ставку на зростання попиту. Статистика підтримує їх очікування. Так, в Києві в минулому році, за підрахунками агентства ARPA Real Estate, було укладено 9,5 тис. угод купівлі-продажу об'єктів житлової нерухомості. Це досить багато і свідчить про те, що ринок оживає. Якщо порівнювати з 2015 роком, то показник на 16% більше, але на 32% менше, ніж в 2014-му. За прогнозами експертів і учасників ринку, подібна динаміка збережеться і в цьому році. До того ж, зниження ціни від забудовників, в першу чергу, стимулює покупців вкладати в первинний ринок нерухомості.

«Крім нестабільності фінансової системи, люди бояться зберігати гроші вдома через зростання грабежів, така ситуація мотивує купувати житло як стабільний спосіб інвестиції», – вважає виконавчий директор Конфедерації будівельників України Віталій Гусевіч.

За даними компанії «Інтергал-Буд», перевага віддається 100% оплаті, або оформленні розстрочки від забудовника.

«З початку запуску компанією програми довгострокової розстрочки нею скористалися близько 25-30% покупців квартир в «Інтергал-Буд», внесли 100% оплату – близько 60-70%», – зазначила заступник комерційного директора компанії «Інтергал-Буд» Анна Лаєвська.

Зрозуміло, такий високий відсоток тих, хто вносить відразу всю суму, свідчить про наявність грошей «на руках». Головний стримуючий фактор придбання нового житла –низька купівельна спроможність. Наприклад, щоб купити однокімнатну квартиру площею 40 кв. м вартістю 670 тис. грн, середньостатистичному українцю знадобиться 20 років на збір коштів. І це за умови, якщо він буде відкладати 3 тис. грн на місяць. Але навряд чи такі накопичення можливі для більшої частини населення. Особливо, з огляду на ціни на оренду житла, комунальні послуги і вартість життя в цілому.

Що буде з цінами

Більшість експертів вважає, що існуючий, хоч і мінімальний, але стабільний попит на житло, дозволить будівельникам трошки спекулювати на цінах. Однак, якщо зростання вартості і можливе, то незначне.

А ось на падіння цін не варто розраховувати. Адже багато забудовників і так включили всі свої резерви і економлять, на чому тільки можна. Наприклад, встановлюють дешеві двері і вікна, через що останнім часом почастішали випадки позовів покупців житла до будівельних фірм.

Компанії в якості виходу з ситуації, що склалася, все більше орієнтуються на будівництво невеликих квартир економ-класу. Це обумовлено як збільшенням частки однокімнатних квартир, так і скороченням площі квартир, незалежно від кількості кімнат. Тенденція стосується як Києва, так і регіонів. Однак буде помилкою вважати, що купують лише однокімнатні квартири. Щодо одного з «ноу-хау» минулого року, так званих смарт-квартир, прогноз на 2017 не настільки райдужний. Ці квартири площею 15-20 кв. м розраховані на бюджетного покупця, але особливий попит на ринку вони навряд чи знайдуть по ряду причин. «Підсумкова вартість смарт-квартири – 900$. за кв. м і вище, а це абсолютно не конкурентоспроможна ціна зі звичайними однокімнатними квартирами, в яких «квадрат» може коштувати від 600$. Крім того, смарт-квартири не завжди відповідають державним будівельним нормам, а, відповідно, не можуть автоматично бути введені в житловий фонд. Це тягне за собою ряд проблем. Таких, як комунальна тарифікація по комерційними тарифами, яка набагато вище, а також складнощі з пропискою.

Влада йде назустріч?

Проблеми існують і в сфері реформування будівельного ринку. Взаємодія влади і бізнесу довгі роки була непрозорою і зарегульованою. Однак, в 2017 році з'явилися передумови до поліпшення ситуації. Так, Міністерство регіонального розвитку та житлово-комунального господарства розпочало роботу над удосконаленням державних будівельних норм і створенням єдиного містобудівного кодексу. А заступник глави відомства Лев Парцхаладзе заявив про намір спростити процедуру продовження договору оренди для будівель, які введені в експлуатацію, і дати можливість укладати договори міської адміністрації.

Як буде насправді – покаже час, але деякі поліпшення вже відбулися. У столиці є позитивні зрушення для бізнес-середовища. Київрада прийняла рішення зменшити пайовий внесок для будівельників до 2%. Це дозволить легше дихати забудовникам, особливо невеликим – не потрібно буде перекладати тягар на покупця і підвищувати ціни. В цілому, в 2017 році можна очікувати зростання інвестицій в нерухомість як від приватних інвесторів, так й інституційних гравців. До того ж нинішній рік може стати рекордним за введеним в експлуатацію житла та продемонструвати реальний попит на ринку.

Якщо динаміка продажів буде невисокою, то можливі нові цікаві пропозиції від забудовників, які будуть стимулювати продажі.

Джерело: Уніан