Весною на ринок будматеріалів чекає різке подорожчання

  • 28/02/2017

Основні причини - підвищення тарифів на вантажоперевезення і електроенергію.

Уже в березні будматеріали подорожчають в середньому на 10-15%. До цього протягом декількох років на ринку не спостерігалося різких стрибків цін, продукція дорожчала поступово. Попередній різкий сплеск цін спостерігався близько двох років тому, коли в кінці лютого-початку березня 2015 року курс долара злетів до позначки понад 30 грн. Потім ринок стабілізувався, деякі будматеріали навіть показували просідання за цінами.

Нинішнє подорожчання пояснюється двома основними факторами: очікуваним підвищенням тарифів на вантажні перевезення залізницею і вже настали подорожчанням електроенергії для промислових споживачів. Ці та інші регуляторні новації разом з курсовими коливаннями відіб'ються як на ринку будматеріалів, так і на ринку нерухомості.

Так, з 1 січня була вдвічі підвищено мінімальну заробітну плату (з 1600 до 3200 грн). З 1 лютого - тарифи на електроенергію для підприємств (в середньому на 1-2% або 0,01-0,05 грн за кВт⋅ч для різних споживачів в залежності від класу споживання). Також анонсується зростання тарифів «Укрзалізниці» на вантажоперевезення на 25%. Виробники будматеріалів вже відчули наслідки цих подій і прогнозують, що навесні вони стануть ще відчутнішими.

«Ми як виробники залізобетонних конструкцій вже бачимо подорожчання комплектуючих. Арматура за січень подорожчала на 7-10%, бетон - на 5-6%. Для порівняння: якщо в грудні ми отримували арматуру по 12,4 тис. грн за тонну, то одна з останніх поставок обійшлася в 13,84 тис. грн за тонну. Бетон подорожчав з 1060 грн до 1130 грн », - наводить приклад керівник групи компаній «Перфект» Ігор Папуч.

Що цікаво, за словами Ігоря Папуча, підвищення мінімальних зарплат не особливо позначилося на собівартості, збільшивши її максимум на 2%. У той же час підвищення тарифів на ЖД перевезення, якщо воно відбудеться, ринок помітить точно. «Оскільки арматура транспортується залізницею, то в разі підвищення тарифів" Укрзалізниці "собівартість залізобетону виросте на 15-17%», - підрахував експерт.

Виробники цегли попереджають, що їх продукція миттєво подорожчає для кінцевого споживача на 10%. «Я вже бачив наказ" Укрзалізниці "про підвищення тарифів на 25%. Правда, без дати, але ми вже бачили не раз, що подібне вводять будь-яким числом, як тільки досягають домовленостей на рівні чиновників », - говорить директор по експортних продажах компанії« СБК »Ігор Герей-Запопадний. Він пояснює, що оскільки виробники цегли використовують залізницю двічі - доставляють сировину і розвозять готову продукцію, то можна бути впевненим: як тільки наказ про тарифи вступить в силу, цегла для українського споживача стане дорожче на 10%.

Газобетон, як припускає виконавчий директор Всеукраїнської асоціації автоклавного газобетону Олег Сиротін, подорожчає трохи менше. «Ціни зростатимуть точно, але наскільки, поки складно оцінити. З початку грудня ми вже бачимо невелике зростання: з 950 грн до 1105 грн за куб. м. Але в нашому виробництві частка сухих речовин (щебінки, піску), які доставляються залізницею, менше, ніж бетоні. До того ж, так уже склалося в Україні, готова продукція частіше развозится автотранспортом », - пояснює він.

Зв'язки з первинкоюПодорожчання будматеріалів напевно позначиться на вартості житла на первинному ринку. З урахуванням того, що за рік, за даними Держстату, будівельні роботи подорожчали на 10%, а ціни первинку за цей час практично не змінилися, навесні це «недогляд», швидше за все, буде надолужено.

Правда, самі забудовники поки це заперечують. «Частка витрат на вантажоперевезення залізницею в структурі загальної собівартості порівняно невисока, тому не можна стверджувати, що підвищення вартості цих послуг суттєво відіб'ється на ціні квадратного метра. Більший вплив на ціноутворення має коливання курсу валют, а також обсяг пропозиції на ринку », - говорить заступник комерційного директора компанії «Інтергал-Буд» Анна Лаєвська.

Набагато більш серйозні наслідки спричинить за собою прийняте НКРЕКУ постанову про підвищення ставки підключення до електромереж.

«Це сильний удар для ринку - як для великих, так і дрібних забудовників, витрати яких суттєво зростуть в результаті прийнятих змін», - пояснює Анна Лаєвська.

Джерело: www.abcnews.com.ua/ru/business/viesnoi-rynok-stroimatierialov-zhdiet-riezkoie-podorozhaniie