Володимир Зубик та Анна Лаєвська взяли участь у круглому столі на тему «Житлове будівництво як інструмент підтримки економіки України: оподаткування чи іпотека?!»

  • 30/11/2020

26 листопада на території бізнес-центру «М8» відбувся круглий стіл на тему «Житлове будівництво як інструмент підтримки економіки України: оподаткування чи іпотека?!», організований Конфедерацією будівельників України. У дискусії взяли участь представники влади, банківських установ та забудовників. Від компанії «Інтергал-Буд» учасниками засідання стали Володимир Зубик, президент Асоціації підприємств-будівельників «Інтергал-Буд» та Анна Лаєвська, комерційний директор компанії.

Розпочинаючи засідання, президент КБУ Лев Парцхаладзе зазначив, що будівельна галузь — найпотужніший мультиплікатор, який вирішує комплекс соціальних проблем та надає поштовх економіки загалом. Але сьогодні галузь та населення потребують прозорих та зрозумілих правил.  Лев Ревазович наголосив також, що є декілька ініціатив щодо реформування фінансових взаємовідносин у галузі, серед них й анонсовані Міністерством фінансів нові пропозиції щодо стимулювання іпотечного кредитування в Україні.

Так, нещодавно у Міністерстві фінансів заявили, що в Україні буде створена спеціальна компанія, яка забезпечить функціонування механізму доступного іпотечного кредитування. Такі кредити надаватимуться на суму до 2 млн грн за відсотковими ставками від 5% до 7% річних на строк від 5 до 20 років. Перший внесок складатиме не менше 20% від вартості житла. Але 5-7% для доступної іпотеки — забагато наголосив у ході дискусії президент Асоціації підприємств-будівельників «Інтергал-Буд» Володимир Зубик. Аби іпотека стала справді доступною та нею скористалось якомога більше українців, ставка має бути 2-3% річних, перший внесок від 5%, строк 15-20 років. У своєму виступі пан  Володимир не лише розказав про робочу формулу доступної іпотеки, а й пояснив звідки взяти гроші на її впровадження та які переваги держава та економіка отримають у результаті. Серед них і збільшення податкових надходжень до бюджету, і відсутність корупційної складової, адже адміністрування програми здійснюватиметься комерційними банками, вони контролюватимуть видачу кредитів та платоспроможність позичальників, підтримка українського виробника та створення нових робочих місць з достойними заробітними платами, а головне — забезпечення українців довгоочікуваним якісним житлом.

«Наша пропозиція — це про інвестиції в країну, які дадуть більші надходження в податки, які дадуть поштовх для вирішення демографічної ситуації, наповнять Пенсійний фонд, залучать сотні робітників на заводи й фабрики, адже елементна база для будівництва житла це матеріали та продукція сотень українських заводів» — зазначив Володимир Зубик.

На думку Анни Лаєвської, комерційного директора компанії «Інтергал-Буд», доступна іпотека також дасть змогу провести ефективну реновацію застарілого житлового фонду. Понад 73% усього житлового фонду України було побудовано в середині минулого століття. Жодна програма з реновації чи відновлення «хрущовок» та зношених панельок в Україні не працює, тож ситуація буде лише погіршуватися, а доступна іпотека — ключ до розв’язання цієї проблеми, особливо в районних центрах, де, до того ж з’явиться ринок для великих забудовників, які будуватимуть якісне житло за сучасними технологіями та з якісних будматеріалів. 500 млрд грн — така сума інвестицій потрібна для того, аби провести реновацію застарілого житлового фонду, і лише спільними зусиллями забудовників та держави це можливо зробити.

Загалом кожен з учасників дискусії висловив свою думку щодо обговорюваної теми. Обговорили законодавчі ініціативи та проблеми ринку на прикладі Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, який понад 20 років реалізовує ряд програм, у том числі по іпотеці. Поговорили й про соціальне житло та розвиток сектору орендного житла.  Надалі учасники круглого столу планують провести комітетські слухання щодо іпотечних програм вже з представниками Нацбанку та Міністерства фінансів.