Жителі «хрущовок» можуть залишитися без квартир
10 червня 2016

При виникненні проблем з інвестором, мешканці «хрущовок», запланованих під знесення, можуть залишитися і без старого, і без нового житла.

Якщо міська влада віддасть процес знесення старих будинків і будівництво нових для відселення виключно на відкуп потенційним інвесторам без належного законодавчого регулювання, жителі таких «хрущовок» і «сталінок» можуть залишитися без житла. Таку думку висловила керівник аналітичного департаменту девелоперської компанії «Інтергал-Буд» Анна Лаєвська.

На її думку, ініціатива щодо «пілотного» зносу старих будівель в Деснянському районі столиці, озвучена нещодавно столичними чиновниками, несе в собі низку ризиків.

"Сьогодні немає законодавчих механізмів щодо процедури знесення старих будівель. Не встановлено, скільки жителів повинні бути на це згодні, зноситься тільки один будинок або відразу квартал? Чи не врегульовано питання, в якому районі і якого розміру має бути надано житло для компенсації. Це «тимчасове» «обмінне» житло або «постійне?», — відзначає експерт.

За однією з версій цієї ініціативи всі питання пропонується врегулювати угодою між інвестором і жителями. Зокрема, збільшення площі майбутньої «компенсаційної» квартири може коливатися в межах від 10 до 20% (хоча в деяких випадках звучить і коефіцієнт 1,5). Такий «гнучкий» підхід може призвести до негативних юридичних і фінансових наслідків для жителів будинків, які пропонується знести.

"Оскільки мова буде йти про індивідуальні договори, незрозуміло, хто буде контролювати, щоб у всіх жителів були однакові умови компенсації. Чи буде в договорі передбачено прямої залежності: старий будинок не зносять, поки не побудований новий «компенсаційний». І чи не захоче потім інвестор оскаржити правомірність цих договорів в суді ", — пояснює вона.

Крім того, передбачається, що «компенсаційний» будинок почнуть будувати чи не в цьому році — але не ясний ні забудовник, ні — якщо мова йде про конкурс — ділянку, на якому буде побудовано цю будівлю. "Міська влада сьогодні шукає таку ділянку, але незрозуміла процедура, за якою вже був або буде відібраний інвестор. Адже йому доведеться звести два будинки: один для тих, хто відселяється, а другий — власне на місці гуртожитку. Крім того, в черзі ще кілька будинків — отримає чи такий інвестор пріоритетне право їх знесення? І чи будуть умови проекту такими ж, як на першу дому? ", — додає А. Лаєвська.

На її думку, процесом відселення та укладення відповідних договорів з жителями повинні займатися виключно міська влада. «Це дозволить гарантувати людям юридичну безпеку угоди і публічний контроль. Інвестор же повинен мати відносини тільки з містом — як в частині будівництва житла для компенсації, так і по новому об’єкту, для якого влада, по суті, просто передає йому ділянку„під ключ“. Бажано, в результаті аукціону, а не кулуарних домовленостей», — відзначає експерт.

В іншому випадку, впевнена А. Лаєвська, при виникненні проблем з інвестором, мешканці «хрущовок», запланованих під знесення, можуть залишитися і без старого, і без нового житла.

Джерело: UBR